Ergonomie vašeho pracoviště

Ergonomie od špičky k patě

Ergonomie od hlavy k patě


Bez ohledu na odvětví ve kterém působíme a na velikost organizace ve které pracujeme, by dobrá ergonomie měla být součástí každodenního kancelářského designu. Holistickým přístupem k používanému vybavení a nábytku můžeme dramaticky zlepšit kvalitu každodenního pracovního života a úroveň produktivity. Existují některé běžné fyzické problémy, se kterými se pracovníci v kanceláři setkávají a všechny se přímo týkají jejich pracovního prostředí. Stanovili jsme, jak zlepšením ergonomie na pracovišti můžeme tyto problémy vyřešit pro šťastnější kancelář a zdravou návratnost investic.


Problém: Špatná nálada a potíže se soustředěním kvůli fyzické bolesti.


Dokonce i bolest na nízké úrovni, pokud je konstantní, může být rušivá a demoralizující.

Jak pomoci:


Můžete pomoci provedením úplného auditu ergonomie vaší kanceláře. Komplexní hodnocení pracovních stanic by mohlo upozornit na to, kde vznikají potenciální problémy, a zastavit je v jejich zárodcích dříve, než ovlivní produktivitu.

Problém: Namáhání očí a bolest krku.


Odlesky z obrazovky počítače nebo i jen špatně osvětlených kancelářských prostor mohou způsobit mučivou únavu očí, bolesti hlavy a dokonce i migrénu. Krk a ramena se mohou namáhat a bolet, pokud je monitor nastaven na špatnou výšku, což způsobuje, že počítačoví pracovníci opakovaně přesouvají pohled nahoru a dolů, když čtou nebo odkazují na materiály na stole.

Jak pomoci:


Ujistěte se, že je osvětlení dostatečné, a pokud je to vhodné, zajistěte pro monitory filtry proti oslnění. Správný monitor, rameno monitoru nebo podpěra notebooku mohou pracovníkům v kanceláři pomoci dosáhnout správné ergonomické polohy a nastavit obrazovku na úroveň očí, aby se zabránilo namáhání krku. Držák na dokumenty jim mezitím může pomoci vyhnout se neustálému přesouvání hlavy z papíru na obrazovku.

Problém: Bolest zápěstí a napětí způsobené opakovanými akcemi.


Syndrom karpálního tunelu, kdy dochází k sevření nervu, je jedním z nejčastějších problémů způsobených kancelářskou prací. Zánět šlach je také častý v zápěstí, zatímco „spouštěcí impuls“ často souvisí s opakovanými poraněními způsobenými namáháním.

Jak pomoci:


Opěrky zápěstí mohou pomoci vyhnout se naklánění zápěstí nahoru při práci, což je činnost, která pravděpodobně způsobí zranění z opakovaného namáhání. Opěrky zápěstí lze použít s podložkami pod klávesnice a nebo myš, aby bylo možné vytvořit kompletní ergonomickou sestavu stolu. Ergonomické myši mohou pomoci umístit zápěstí do přirozenější a pohodlnější polohy.

Problém: Bolest zad.


Každý, kdo trpěl sebemenší bolestí zad ví, jak je nemožné s takovou bolestí dobře pracovat. Trávit příliš dlouho v jedné poloze, kroutit se nepřirozeným způsobem, abyste dosáhli na klávesnici nebo telefon, hrbit se nad stolem a dokonce i překřížené nohy – to vše může způsobit zbytečný tlak na ploténky a svaly.

Jak pomoci:


Připevněte bederní opěrky ke stávajícím kancelářským židlím, nebo investujte do pracovních stanic se stojanem na sezení, které mohou být dobrou volbou pro některé kancelářské pracovníky. Kromě toho, že vám pomohou zůstat pružní, protahují svaly a přidávají každý den pohyb, bylo prokázáno, že stoly se stojánkem mají také příznivé účinky na linii pasu.

Problém: Bolest dolní části zad.


Nesprávně umístěné nohy způsobují tlak a bolest v dolní části zad. Nesprávná obuv, zkřížené nohy a nohy zkroucené k tělu mohou zhoršit problémy se zády.

Jak pomoci:


Existuje široká škála opěrek nohou, které pomáhají zlepšit krevní oběh a snižují únavu zvednutím a podepřením chodidel a dolních končetin. To zase zlepší celkové držení těla a pomůže vám vyhnout se bolestem zad.Investice do správného vybavení ve vaší kanceláři může mít obrovský zdravotní přínos pro každého z vás...